Baterie kondensatorów to urządzenia, które służą do kompensacji mocy biernej. Zapobiegają one negatywnemu wpływowi tej energii na instalację elektryczną, dokonując regulacji mocy biernej. Ponadto dobór odpowiedniego kompensatora zmniejsza znacznie opłaty naliczane za wykorzystanie mocy biernej. Instalacje mogą być wykonane na kilka sposobów: wnętrzowo, napowietrznie, w obudowie lub na stelażu. W naszej ofercie znajdziesz różne rodzaje baterii – sprawdzą się one zarówno w przypadku kompensacji mocy biernej pojemnościowej, jak i indukcyjnej. W zależności od wybranego urządzenia będą działać prawidłowo przy napięciu od 3 kV do 30 kV.
Regulator baterii kondensatorów jest ważnym elementem całego akcesorium. Służy on do pełnej automatyzacji urządzenia podczas kompensacji mocy biernej. W praktyce – regulator baterii kondensatorów automatycznie dobiera określoną moc znamionową. Ogranicza on spadki napięć, które negatywnie wpływają na stabilność pracy. Regulator baterii kondensatorów samodzielnie aktywuje wymaganą liczbę członów. W ten sposób ustawia współczynnik mocy na odpowiednim poziomie i umożliwia jej regulację. Dzięki regulatorowi kompensacja energii biernej możliwe jest redukowanie strat przesyłowych oraz wydłużenie żywotności urządzeń elektrycznych.
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest odpowiedni dobór baterii kondensatorów. Jeśli akcesorium zostanie źle dobrane, może przyczynić się do uszkodzenia całego układu. Poza tym odpowiednio dobrany układ kompensacji mocy biernej pozwala na niemal całkowitą eliminację opłat za tę energię. Oprócz tego, urządzenia oraz sieci elektroenergetyczne dłużej pozostają sprawne. Regulator baterii kondensatorów, poza współczynnikiem mocy biernej, wskazuje też inne parametry, np. częstotliwość napięcia sieciowego czy prąd w fazie pomiarowej.
Niemniej regulator baterii kondensatorów działa na podstawie pomiarów mocy czynnej i biernej. Efektywnie kompensuje moc do poziomu wymaganego przez dostawcę energii. Od odpowiedniego doboru baterii kondensatorów zależy jakość wykonywanej pracy. Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak kompensacja energii biernej pojemnościowej wpłynie na Twoje rachunki.
Docelowo, baterie składają się z kondensatorów w układzie podwójnej gwiazdy oraz przekładnika prądowego w łączeniu międzygwiazdowym, a także napięciowego rozładowczego. Dzięki zaawansowanemu systemowi sterowania automatycznie dostosowują się do zmiennych warunków pracy. Dodatkowo baterie kondensatorów wyposażone są w osprzęt pomocniczy, czyli dławiki ochronne, a także ograniczające prądy łączeniowe, ograniczniki przepięć oraz wkładki bezpiecznikowe średniego napięcia. Kompensator mocy posiada stopień ochrony od IP00 do IP54. Dzięki bateriom kondensatorów kompensacja mocy biernej pojemnościowej staje się również znacznie bardziej przyjazna środowisku.
Dobór baterii kondensatorów zależy od liczby możliwych w instalacji przeciążeń prądowych i napięciowych, na jakie jest narażona. Dopuszczalne dla urządzenia przeciążenia rozpisane są w tabeli z danymi technicznymi. Na czym dokładnie polega działanie baterii kondensatorów? Optymalizują one pobór mocy biernej pojemnościowej. To z kolei ma znaczący wpływ na wysokość ponoszonych opłat. Kompensacja energii biernej pojemnościowej następuje poprzez zainstalowanie układu dławików kompensacyjnych, które automatycznie regulują moc kondensatora. Zakup baterii kondensatorów do układu kompensacji mocy biernej stanowi inwestycję, która jest w stanie zwrócić się w ciągu roku. Co więcej, to system bardzo prosty w obsłudze. Dzięki intuicyjnemu menu, które posiada regulator baterii kondensatorów, korzystanie z urządzenia nie powinno stanowić problemu. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu. Chętnie doradzimy i odpowiemy na pytania dotyczące kompensatorów mocy.