Baterie do kompensacji mocy biernej indukcyjnej

Baterie kondensatorów bez ochrony dławikowej

Baterie kondensatorów bez ochrony dławikowej typu BK-25, BK-55, BK-180 oraz BK-360 przeznaczone są do kompensacji mocy biernej (poprawy współczynnika mocy cos φ) w trójfazowych sieciach przemysłowych o napięciu 400 V i 525 V przy założeniu równomiernego obciążenia faz. Baterie kondensatorów mocy biernej dzielą się na cztery podstawowe rodzaje: zwykłe, wzmocnione, dławikowe oraz do stosowania w układach o dużej asymetrii obciążenia faz. Elektroniczny regulator współczynnika mocy (pomiar prądu 1-fazowy) automatycznie dostosowuje moc załączonych kondensatorów do potrzeb sieci tak, aby utrzymać stałą wartość cos φ. Korzystając z takich części jak bateria kondensatorów dławikowa, należy zachować pełną ostrożność.

W przypadku występujących asymetrii obciążenia (duży udział odbiorników jednofazowych), baterie kondensatorów mocy biernej muszą zostać wyposażone w regulatory umożliwiające pomiar prądu w 3 fazach. Jest to opcja dostępna na specjalne zamówienie. Wybierając baterie kondensatorów mocy biernej, należy się dokładnie zapoznać z parametrami technicznymi. Wynika to z faktu, że istnieją typy akcesoriów używanych w zakresie technicznym. Poszczególne baterie kondensatorów mocy biernej charakteryzują się danymi cechami:

Baterie BK-25 oraz BK-55 charakteryzują się małymi wymiarami i ciężarem. Umożliwia to ich instalację tam, gdzie brak miejsca na ustawienie np. na podłodze.

Baterie BK-180 wykonywane są w dwóch wersjach: z kondensatorami wewnątrz urządzenia – moc do 120 kVar oraz z kondensatorami na zewnątrz obudowy – moc do 200 kVar. Istnieje możliwość zabudowy urządzenia w obudowie termoutwardzalnej bez lub z fundamentem do łatwego posadowienia urządzenia na zewnątrz.

Baterie BK-360 wykonywane są w stojących rozdzielniach. Ich maksymalna moc wynosi 900 kVar. Istnieje możliwość zabudowy urządzenia w specjalnej obudowie dedykowanej do umiejscowienia baterii na zewnątrz – opcja dostępna na specjalne zamówienie.

Nietypowe rozwiązania są wyceniane i wykonywane na specjalne zamówienie klienta.

Baterie kondensatorów do zabudowy ochrony dławikowej 7% BKH-96, BKH-96-I, BKH-96-II

Baterie kondensatorów typu BKH przeznaczone są do kompensacji mocy biernej indukcyjnej w trójfazowych sieciach przemysłowych niskiego napięcia 400V, 525V, 690V. Są one przystosowane do pracy w sieciach zawierających wyższe harmoniczne, lecz nie są wyposażone w dławiki ochronne. Takie rozwiązanie daje jednak możliwość ich zastosowania w przyszłości bez dodatkowej rozbudowy baterii kondensatorów mocy biernej. Baterie typu BKH są przystosowane do zabudowy dławików ochronnych o współczynniku tłumienia 7% (189Hz). Urządzenia wyposażono w specjalne kondensatory przystosowane do pracy w sieciach o podwyższonym napięciu (440 V). Poza tym są odporne na wpływ odkształceń prądu.

Baterie przystosowane do zabudowy ochrony dławikowej dostępne są w konfiguracjach: BKH-96, BKH-96-I, BKH-96-II, a ich dobór zależy od rodzaju zastosowanej obudowy oraz mocy maksymalnej, jaka ma zostać zainstalowana w urządzeniu.

Do baterii typu BKH mogą być zainstalowane dławiki ochronne o współczynniku tłumienia 14% (134Hz). Wówczas jednak konieczna będzie wymiana wszystkich kondensatorów w urządzeniu – usługa dostępna wyłącznie na specjalne zamówienie.  

Nietypowe rozwiązania są wyceniane i wykonywane na specjalne zamówienie klienta.

 

Baterie kondensatorów z ochroną dławikową 7% lub 14% BKD-96, BKD-96-I, BKD-96-II

Baterie kondensatorów z dławikami ochronnymi przeznaczone są do kompensacji mocy biernej indukcyjnej (poprawy współczynnika mocy cosj) w sieciach trójfazowych 400V, 525V, 690V. Dławiki ochronne umożliwiają pracę baterii w sieciach zawierających wyższe harmoniczne (podwyższony poziom THDI), zabezpieczając kondensatory przed nadmiernym przeciążeniem. W bateriach kondensatorów stosujemy dławiki ochronne typu p=7% (fr=189Hz) oraz p=14% (fr=134Hz). Każdy dławik zabezpieczony jest w termistory powodujące odłączenie członu po przekroczeniu temperatury równej 120°C.

Baterie kondensatorów z ochroną dławikową mogą występować w następujących konfiguracjach:

BKD-96, BKD-96-I, BKD-96-II. Ten typ dotyczy rodzaju zastosowanej obudowy oraz maksymalnej mocy, jaka może zostać zainstalowana w urządzeniu.

Baterie przystosowane do zabudowy ochrony dławikowej występują w następujących konfiguracjach: BKH-96, BKH-96-I, BKH-96-II. Ten typ również traktuje o doborze określonej obudowy oraz mocy maksymalnej, jaką można wykorzystać w urządzeniu.

Do baterii typu BKH mogą być zainstalowane dławiki ochronne o współczynniku tłumienia 14% (134Hz). Wiąże się to jednak z wymianą wszystkich kondensatorów w urządzeniu – oferowane rozwiązane dostępne jest tylko i wyłącznie na specjalne zamówienie.  

Nietypowe rozwiązania są wyceniane i wykonywane na specjalne zamówienie klienta.

© OLMEX KMB Sp. z o.o. All Rights Reserved.