Strona główna » KOMPENSACJA MOCY BIERNEJ NN » Baterie do kompensacji mocy biernej indukcyjnej

Baterie do kompensacji mocy biernej indukcyjnej

Baterie kondensatorów bez ochrony dławikowej

Baterie kondensatorów wytwarzają moc bierną pojemnościową, której jednostką jest „kilowar” (kVAr). Urządzenia mogą np. posiadać moc do 20 kVar. Co ważne, ich montaż nie wymaga zgody dostawcy energii elektrycznej — korzystanie z akcesoriów jest w pełni legalne i nie zaburza w żaden sposób pomiaru energii. Jeśli zależy Ci na kompensacji mocy biernej, pamiętaj, że to od prawidłowego doboru baterii kondensatorów zależy to, jak będzie przebiegać praca instalacji – stąd też niezwykle ważne jest zwrócenie uwagi na parametry urządzenia. Korzyści wynikające z użytkowania baterii kondensatorów 20kvar będą inne niż w przypadku 30 kVar. O czym warto pamiętać przed dokonaniem zakupu?

Kompensacja mocy biernej – wybór baterii

Przed dokonaniem wyboru, konieczne jest sprawdzenie wysokości opłat za nadmierny pobór mocy biernej, a także wykonanie pomiarów sieci. W ten sposób można określić, czy odpowiednie będą baterie kondensatorów o mocy np. 30 kVar, czy mniejszej. Baterie kondensatorów bez ochrony dławikowej typu BK-25, BK-55, BK-180 oraz BK-360 przeznaczone są do kompensacji mocy biernej (poprawy współczynnika mocy cos φ) w trójfazowych sieciach przemysłowych o napięciu 400 V i 525 V przy założeniu równomiernego obciążenia faz. Baterie kondensatorów mocy biernej dzielą się na cztery podstawowe rodzaje. Wyróżniamy baterie zwykłe, wzmocnione, dławikowe oraz do stosowania w układach o dużej asymetrii obciążenia faz. Bateria kondensatorów dławikowa charakteryzuje się tym, że posiada dławiki ochronne. Elektroniczny regulator współczynnika mocy (pomiar prądu 1-fazowy) automatycznie dostosowuje moc załączonych kondensatorów do potrzeb sieci tak, aby utrzymać stałą wartość cos φ. Korzystając z takich części jak bateria kondensatorów dławikowa, należy zachować szczególną ostrożność.

Baterie kondensatorów mocy biernej – cechy

W przypadku występujących asymetrii obciążenia (duży udział odbiorników jednofazowych), każda bateria kondensatorów z dławikami musi zostać wyposażona w regulatory umożliwiające pomiar prądu w 3 fazach. Jest to opcja dostępna na specjalne zamówienie. Wybierając baterie kondensatorów mocy biernej, należy się dokładnie zapoznać z parametrami technicznymi. Źle podjęta decyzja może wiązać się m.in. z uszkodzeniem aparatury. Wynika to głównie z faktu, że istnieją różne typy akcesoriów używanych w zakresie technicznym. Poszczególne baterie kondensatorów mocy biernej charakteryzują się danymi cechami:
 

Baterie BK-25 oraz BK-55 charakteryzują się małymi wymiarami i ciężarem. Umożliwia to ich instalację tam, gdzie brak miejsca na ustawienie np. na podłodze. Dzięki nim możliwa jest swobodna kompensacja mocy biernej indukcyjnej.

Baterie BK-180 wykonywane są w dwóch wersjach. Może posiadać kondensatory wewnątrz urządzenia – moc do 120 kVar. Drugi wariant to bateria kondensatorów na zewnątrz obudowy – moc do 200 kVar. Istnieje możliwość zabudowy urządzenia w obudowie termoutwardzalnej bez lub z fundamentem do łatwego posadowienia urządzenia na zewnątrz.

Baterie BK-360 wykonywane są w stojących rozdzielniach. Ich maksymalna moc wynosi 900 kVar. Istnieje możliwość zabudowy urządzenia w specjalnej obudowie dedykowanej do umiejscowienia baterii na zewnątrz – opcja dostępna na specjalne zamówienie.

Baterie do kompensacji mocy biernej indukcyjnej

Baterie kondensatorów dławikowe przeznaczone są do kompensacji mocy biernej indukcyjnej (poprawy współczynnika mocy cos j) w sieciach trójfazowych 400V, 525V, 690V. Dławiki ochronne umożliwiają pracę baterii w sieciach zawierających wyższe harmoniczne (podwyższony poziom THDI), zabezpieczając kondensatory przed nadmiernym przeciążeniem. Bateria kondensatorów dławikowa posiada dławiki ochronne typu p=7% (fr=189Hz) oraz p=14% (fr=134Hz). Każdy dławik zabezpieczony jest w termistory powodujące odłączenie członu po przekroczeniu temperatury równej 120°C.

Baterie kondensatorów z ochroną dławikową mogą występować w następujących konfiguracjach: BKD-96, BKD-96-I, BKD-96-II. Ten typ dotyczy rodzaju zastosowanej obudowy oraz maksymalnej mocy, jaka może zostać zainstalowana w urządzeniu. Bateria kondensatorów z ochroną dławikową jest akcesorium często wykorzystywanym w instalacjach.

Do baterii typu BKH mogą być zainstalowane dławiki ochronne o współczynniku tłumienia 14% (134Hz). Wiąże się to jednak z wymianą wszystkich kondensatorów w urządzeniu – oferowane rozwiązanie dostępne jest tylko i wyłącznie na specjalne zamówienie.

Nietypowe rozwiązania są wyceniane i wykonywane na specjalne zamówienie klienta.

Baterie kondensatorów do zabudowy ochrony dławikowej 7% BKH-96, BKH-96-I, BKH-96-II

Baterie kondensatorów z dławikami ochronnymi przeznaczone są do kompensacji mocy biernej indukcyjnej (poprawy współczynnika mocy cos j) w sieciach trójfazowych 400V, 525V, 690V. Dławiki ochronne umożliwiają pracę baterii w sieciach zawierających wyższe harmoniczne (podwyższony poziom THDI), zabezpieczając kondensatory przed nadmiernym przeciążeniem. Bateria kondensatorów dławikowa posiada dławiki ochronne typu p=7% (fr=189Hz) oraz p=14% (fr=134Hz). Każdy dławik zabezpieczony jest w termistory powodujące odłączenie członu po przekroczeniu temperatury równej 120°C.

Baterie kondensatorów z ochroną dławikową mogą występować w następujących konfiguracjach: BKD-96, BKD-96-I, BKD-96-II. Ten typ dotyczy rodzaju zastosowanej obudowy oraz maksymalnej mocy, jaka może zostać zainstalowana w urządzeniu.

Do baterii typu BKH mogą być zainstalowane dławiki ochronne o współczynniku tłumienia 14% (134Hz). Wiąże się to jednak z wymianą wszystkich kondensatorów w urządzeniu – oferowane rozwiązanie dostępne jest tylko i wyłącznie na specjalne zamówienie.

Nietypowe rozwiązania są wyceniane i wykonywane na specjalne zamówienie klienta.

 

Baterie kondensatorów z ochroną dławikową 7% lub 14% BKD-96, BKD-96-I, BKD-96-II

W bateriach kondensatorów tego typu stosujemy dławiki ochronne typu p=7% (fr=189Hz) oraz p=14% (fr=134Hz). Redukują one zużycie mocy biernej indukcyjnej. Każdy dławik zabezpieczony jest w termistory powodujące odłączenie członu po przekroczeniu temperatury równej 120°C.

Kompensator dławikowy – rozwiązania

Baterie kondensatorów z ochroną dławikową mogą występować w następujących konfiguracjach:

BKD-96, BKD-96-I, BKD-96-II. Ten typ dotyczy rodzaju zastosowanej obudowy oraz maksymalnej mocy, jaka może zostać zainstalowana w urządzeniu.

Baterie przystosowane do zabudowy ochrony dławikowej występują w następujących konfiguracjach: BKH-96, BKH-96-I, BKH-96-II. Kompensator dławikowy również traktuje o doborze określonej obudowy oraz mocy maksymalnej, jaką można wykorzystać w urządzeniu.

Do baterii typu BKH mogą być zainstalowane dławiki ochronne o współczynniku tłumienia 14% (134Hz). Wiąże się to jednak z wymianą wszystkich kondensatorów w urządzeniu – oferowane rozwiązanie dostępne jest tylko i wyłącznie na specjalne zamówienie.

Nietypowe rozwiązania są wyceniane i wykonywane na specjalne zamówienie klienta.

© OLMEX KMB Sp. z o.o. All Rights Reserved.