Strona główna » KOMPENSACJA MOCY BIERNEJ NN » Baterie hybrydowe do kompensacji mocy biernej pojemnościowej i indukcyjnej

BATERIE HYBRYDOWE DO KOMPENSACJI MOCY BIERNEJ

Planowałeś zakup kondensatora hybrydowego? W naszej ofercie dostępne są również produkty przeznaczone do kompensacji mocy biernej, indukcyjnej i pojemnościowej. Baterie hybrydowe (dławikowo-kondensatorowe) odpowiadają wyżej wymienionemu zadaniu. Takie rozwiązanie stosuje się w obiektach, w których występuje obciążenie o charakterze pojemnościowym (oświetlenie LED, UPS) w porze nocnej lub obciążenie indukcyjne w porze dziennej. Baterie hybrydowe najczęściej wykorzystywane są m.in. w biurach. W okresie letnim zdarza się, że praca centrali wentylacyjno-klimatyzacyjnej przekracza współczynnik tg φ, a w zimowym z uwagi na to, że nie ma dodatkowych obciążeń, zużywana jest energia bierna pojemnościowa.

Baterie hybrydowe do zasilania instalacji

Baterie hybrydowe służą także do zasilania urządzeń. Wykorzystywane są do zasilania instalacji, czego przykładem mogą być windy elektryczne. Dzięki właściwościom baterii hybrydowych instalacje tego typu wyróżnia wydajność. Podczas pracy wyciągów, tak jak w przypadku klimatyzacji, występuje obciążenie indukcyjne. Sprawdź ofertę Olmex KMB i wybierz regulator mocy biernej dopasowany do swoich potrzeb.

Praca z udziałem kondensatora hybrydowego

Baterie hybrydowe są wyposażone w kondensatory oraz dławiki rdzeniowe trójfazowe. Zastosowano w nich specjalny regulator mocy biernej DCRG8 IND z pomiarem prądu w 3 fazach. Regulator mocy biernej uniemożliwia jednoczesną pracę kondensatorów i dławików. Z kolei kondensator hybrydowy służy do gromadzenia energii. Dzięki zastosowanym innowacyjnym rozwiązaniom akcesorium znacząco wpływa na komfort pracy. 

Dobra bateria hybrydowa gwarancją obniżenia opłat

Baterie hybrydowe swoim działaniem optymalizują pobór mocy biernej, co ma korzystny wpływ na obniżenie opłat za nieskompensowaną energię. Źle dobrane wyposażenie może ulec szybko awarii, a nawet stanowić zagrożenie. Korzystając z akcesoriów, takich jak baterie hybrydowe należy zachować szczególne środki ostrożności. Prace z udziałem sprzętu powinny być wykonywane przez eksperta. Wybierając baterie hybrydowe, warto mieć zapewnioną możliwość konsultacji ze specjalistą. Wówczas można być pewnym, że wszystko zostało odpowiednio dobrane, a ryzyko wystąpienia jakichkolwiek usterek baterii hybrydowej maksymalnie zminimalizowane.

Baterie hybrydowe z regulatorem mocy biernej

Podczas programowania sterownika określa się na poszczególnych wyjściach wielkość i charakter elementu wykonawczego. Podłączona bateria kompensacyjna, w momencie, gdy regulator stwierdzi w sieci charakter pojemnościowy, w pierwszej kolejności wyłączy wszystkie stopnie pojemnościowe. Dezaktywacji ulegnie więc wówczas kondensator hybrydowy. Jeśli stan sieci nie ulegnie zmianie, system rozpocznie aktywację stopni indukcyjnych (dławiki) do momentu, gdy osiągnie zadany tg φ. Kondensator hybrydowy w bardzo podobny sposób zadziała w drugą stronę. Przy niskiej wartości mocy indukcyjnej tgφ, najpierw odstawi dławiki. Dopiero później włączy podłączony kondensator hybrydowy. Do prawidłowej pracy baterii hybrydowej niezbędna jest właściwa instalacja układu oraz jego regularna konserwacja i modernizacja.

Kondensator hybrydowy — skuteczność w działaniu

Bateria kompensacyjna zapewnia poprawę jakości energii zasilającej sieć. Jest ważna także w kontekście podglądu parametrów sieci i bezobsługowego działania. Zastosowanie baterii kompensacyjnej redukuje straty mocy czynnej. Trzeba wtedy dobrać odpowiednią moc układu do kompensacji mocy biernej. Aby zbadać w ten sposób baterię kompensacyjną, należy wykonać pomiar analizatorem sieci. Można użyć do tego także tyrystorowych baterii. Dzięki temu kondensator hybrydowy nie kompensuje się w każdej fazie, a to z kolei zapewnia skuteczność w działaniu. 

Baterie hybrydowe – dostępne rozwiązania

Tym, co charakteryzuje tyrystorowe baterie, jest przede wszystkim niska awaryjność. Korzystanie z odpowiedniego kondensatora hybrydowego wiąże się także z ryzykiem przekompensowania. Takie rozwiązania stosuje się np. w restauracjach czy na stacjach paliw. Długie użytkowanie kondensatora hybrydowego może wymusić na użytkowniku wymianę baterii hybrydowych. Proces ten powinien być przeprowadzony niezwykle ostrożnie, aby nie uszkodzić instalacji.

Nietypowe rozwiązania są wyceniane i wykonywane na specjalne zamówienie klienta.

© OLMEX KMB Sp. z o.o. All Rights Reserved.