Energia BIERNA

Czym jest energia bierna? O energii biernej indukcyjnej i pojemnościowej

Energia bierna występuje w każdej instalacji elektrycznej. Jest to energia pulsująca, która nie jest zamieniana na ciepło lub pracę użytkową. W przeciwieństwie do czynnej energia bierna nie jest zużywana, lecz krąży między odbiorcą a elektrownią. Istnieją dwa rodzaje energii biernej: pojemnościowa i indukcyjna. Choć to właśnie dzięki niej urządzenia takie jak silniki czy transformatory mogą prawidłowo funkcjonować, jej nadmiar jest niekorzystny i wiąże się z ponoszeniem dodatkowych kosztów.

Często pojęcia „moc bierna” i „energia bierna” używane są zamiennie.
 

Rodzaje energii – energia indukcyjna i pojemnościowa

Energia bierna indukcyjna pulsuje między odbiornikiem i źródłem. Związana jest z urządzeniami posiadającymi uzwojenia, takimi jak transformatory, silniki, czy też piece indukcyjne. Jest niezbędna w procesie wytwarzania pola magnetycznego w silnikach.

Energia bierna pojemnościowa jest oddawana poprzez zasilacze UPS, źródła światła LED oraz inny sprzęt elektroniczny z powrotem do sieci. Energię pojemnościową mierzymy w varachsekundach (VAr-s). Wiąże się ona z obecnością elementów pojemnościowych w układzie elektrycznym. Zalicza się do nich na przykład kondensatory. Energia bierna pojemnościowa może negatywnie oddziaływać na działanie układu elektroenergetycznego. Z tego powodu naliczane są dodatkowe opłaty za każde przekroczenie jej zużycia, niezależnie od współczynnika mocy.

© OLMEX KMB Sp. z o.o. All Rights Reserved.