Strona główna » Podstawowe pojęcia » Urządzenia do kompensacji mocy biernej

URZĄDZENIA DO KOMPENSACJI MOCY BIERNEJ

RodzAJE URZĄDZEŃ DO KOMPENSACJI MOCY BIERNEJ

Dzięki kompensacji mocy biernej można skutecznie ograniczyć koszty za energię elektryczną. Kluczowym aspektem jest jednak dobór odpowiedniego urządzenia.

Wśród maszyn i urządzeń do kompensacji mocy biernej w naszej ofercie znajdują się m.in.:
  • baterie kondensatorów
  • baterie dławików
  • baterie hybrydowe pojemnościowo-indukcyjne
  • filtry aktywne AHF
  • generatory SVG
 
Baterie kondensatorów są całkowicie zautomatyzowanymi urządzeniami, które służą do kompensacji mocy biernej indukcyjnej. Składają się zazwyczaj z regulatora, osprzętu pomocniczego oraz kilku członów kondensatorowych. Ich działanie polega na wytwarzaniu mocy pojemnościowej, która kompensuje indukcyjną.
 
Baterie dławików kompensacyjnych są przeznaczone do automatycznej kompensacji mocy biernej pojemnościowej. Wytwarzają moc indukcyjną, która jest przeciwna do pojemnościowej. Zapobiegają ryzyku wystąpienia rezonansu z siecią.
 
Baterie hybrydowe pojemnościowo-indukcyjne znajdują zastosowanie w zakładach przemysłowych, w których charakter obciążenia zmienia się ze względu na różny typ odbiorników. Stanowią połączenie dwóch powyższych rodzajów baterii: kondensatorów i dławików kompensacyjnych.
 
Filtry aktywne AHF to urządzenia służące do poprawy parametrów zasilania. Aparatury tego typu odpowiadają za kompensację moc bierną i prądu harmonicznego. Charakteryzują się szybką reakcyjnością i dokładnością w kontekście kompensacji.
 
Generatory SVG, zwane również statycznymi generatorami mocy biernej, są najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi w dziedzinie kompensacji. Pozwala na bezstopniową kompensację mocy biernej – zarówno o charakterze pojemnościowym, jak i indukcyjnym. Kompensator cechuje się szybkim czasem reakcji, a także niemal nieograniczoną liczbą cykli łączeniowych.

© OLMEX KMB Sp. z o.o. All Rights Reserved.